Top 9 Things to do in Pelhrimov, Czech Republic

September 1, 2017 Janean Rudisill

Discover the best top things to do in Pelhrimov, Czech Republic including Muzeum rekordu a kuriozit, Poutni misto Kremesnik, Turisticke informacni centrum Pelhrimov, Chapel of the Saint Cross - Calvary, St Bartholomew's Church Tower, Muzeum Vysociny & Zamek Pelhrimov, Pelhrimov s Hell, St Anna Chapel, Monster Muzeum.
Restaurants in Pelhrimov

1. Muzeum rekordu a kuriozit

Palackeho 47, Pelhrimov 393 01, Czech Republic +420 565 321 327
Excellent
61%
Good
20%
Satisfactory
13%
Poor
0%
Terrible
6%
Overall Ratings

4.5 based on 15 reviews

Muzeum rekordu a kuriozit

Reviewed By Astafon - Tabor, Czech Republic

Muzeum je rozdělené do dvou expozic. Když si koupíte lístek ve věži, pak máte možnost si druhou expozici prohlédnout do konce kalendářního roku. Expozice se lehce obměňují a jsou od sebe vzdáleny asi 5 minut cesty. Jsou tu různé kuriozity a rekordy, od bizarních, přes sportovní až po veselé. Pokud si chcete číst legendu, tak nebere děti, protože čtení je tu hodně.

2. Poutni misto Kremesnik

Kremesnik, Pelhrimov 393 01, Czech Republic
Excellent
58%
Good
42%
Satisfactory
0%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

4.5 based on 7 reviews

Poutni misto Kremesnik

Reviewed By David H - Pardubice, Czech Republic

Poutní kostel se nachází na vrchu v blízkosti Pelhřimova. Na kostele není zvenku nic extra zajímavého, vcelku běžná nepříliš zdobná sakrální stavba, ale je to místo s božským klidem, posezením pod krytou arkádou. Dýchá to zde zvláštní, velmi příjemnou atmosférou. Když se jí pokocháte, lze vylézt na blízkou rozhlednu s neskutečným výhledem, projít si křížovou cestu a objevit několik pěkných studánek ( bohužel zavodněné jsou prý pravidelně pouze od počátku zimy do počátku léta ), prý je v nich zázračná voda. Místo je ideální na výlet dětmi.

3. Turisticke informacni centrum Pelhrimov

Masarykovo namesti 10, Pelhrimov 393 01, Czech Republic +420 565 326 924
Excellent
100%
Good
0%
Satisfactory
0%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

5 based on 5 reviews

Turisticke informacni centrum Pelhrimov

Reviewed By charles911 - Pelhrimov, Czech Republic

TIC is situated in the regional museum building just in the corner of the main square, so very easy to find. They offer lots of printed materials in several languages either for free or for a small amount of money, books and a range of souvenirs. The staff are able to speak a few language and are very competent if you ask them about anything in the town and surroundings. Highly recommended.

4. Chapel of the Saint Cross - Calvary

Pod Kalvarii, Pelhrimov 39301, Czech Republic +420 565 326 924
Excellent
75%
Good
25%
Satisfactory
0%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

5 based on 4 reviews

Chapel of the Saint Cross - Calvary

Reviewed By m_rejcova - Prague, Czech Republic

Kalvárie se konečně dočkala pořádné rekonstrukce a vyloupla se jak perla z ulity. Je nádherná. Dá se k ní dostal i bez nutnosti zdolat schody (zezadu z parkoviště u hřiště), což se hodí pro starší a méně pohyblivé.

5. St Bartholomew's Church Tower

Dekanska, Pelhrimov 39301, Czech Republic +420 565 326 924
Excellent
67%
Good
33%
Satisfactory
0%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

4.5 based on 3 reviews

St Bartholomew's Church Tower

From by-pass line of tower in 30 metres high is the great view on Pelhrimov and surrounding landscape. In the top part of tower is enabled garret of sonorous with historic photographs of town Pelhrimov. On way to by-pass line we walk around pelhrim bells. They weigh over 4 tonnes together.

Reviewed By Zdeněk M - Pelhrimov, Czech Republic

Pěkný výhled, ale zároveň je moc zajímavé už jen prolézat vntřkem budovy vzhůru. Pro místní je to skoro povinnost se tam alespoň někdy vydat :-).

6. Muzeum Vysociny & Zamek Pelhrimov

Masarykovo namesti 12, Pelhrimov 393 01, Czech Republic
Excellent
50%
Good
50%
Satisfactory
0%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

4.5 based on 2 reviews

Muzeum Vysociny & Zamek Pelhrimov

Reviewed By Serge_Shepeleff - Moscow, Russia

Неплохой музей, помимо постоянной экспозиции здесь бывают интересные выставки. Если задержитесь в Пельгржимове, рекомендую не обойти вниманием как музей в целом, так и, в особенности, бывшую городскую тюрьму (šatlavu), для осмотра которой можно приобрести отдельную вступенку.

7. Pelhrimov s Hell

Masarykovo namesti 10 | tř. Legií 1115, Pelhrimov 393 01, Czech Republic +420 565 326 924
Excellent
100%
Good
0%
Satisfactory
0%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

5 based on 1 reviews

Pelhrimov s Hell

Reviewed By beatitudine2016 - Humpolec, Czech Republic

Doporučuji rodičům i dětem,ale i mládež se zaručeně pobaví.Za hřmotu řetězů a kvílení zlobivců z pekla se adrenalin vyplaví všem návštěvníkům.Nevíte,co za každým rohem Vás čeká.Můžete se vyfotit na hříšném loži či v dáblovu křesle.Stačí 20 min a budete mít zážitek na celý život.

8. St Anna Chapel

Svata Anna, Pelhrimov 393 01, Czech Republic
Excellent
100%
Good
0%
Satisfactory
0%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

5 based on 1 reviews

St Anna Chapel

Reviewed By visitor v - Prague, Czech Republic

The St Anne Chapel ruins used to be beautiful baroque church located on the small hill at very west end of bohemian-moravian highlands, currently partly surrounded by forrest but still providing magic view on highland countryside and Pelhřimov town and sensible people may feel positive energy in the air here.
It is accesible for pedestrians only, less than 2 km from Pelhřimov, direction is not marked but you can follow Humpolecka street and turn right just behind the town hospital, pass some garages and Gardens and follow a little bit vanished path between the fields (however, the chapel is visible nearly all the way, so you can not miss direction).
You can either return to Pelhřimov on the same way or proceed on meadow path to Olešná village (it is better to take a map), proceed to beautiful Chvojnov and follow tourist yellow mark to Velký rybník. Buses back to Pelhřimov operate at least twice in the afternoon even in the weekend, just take all the refreshment with you, the first and only pub available is motorest in Velky Rybnik. The whole path altogether is approx 14 km long and very relaxing.

9. Monster Muzeum

Masarykovo namesti 17, Pelhrimov 39301, Czech Republic +420 565 321 548
Excellent
40%
Good
40%
Satisfactory
20%
Poor
0%
Terrible
0%
Overall Ratings

4 based on 5 reviews

Monster Muzeum

Reviewed By PavlaPavla - Chrudim, Czech Republic

It is a very lovely, small museum located in the cellar of the old Baroque house on the Masaryk Square. The exhibition shows a lot of typical Czech ghosts. There are very funny information about each ghost (what is its job, if it is dangerous, where you can meet it...). It is perferct place for families with kids.
Admission is really very low: 15,- CZK per adult and 10,- CZK per kid.

ThingsTodoPost © 2018 - 2024 All rights reserved.