Top 9 Italian food in Slupsk, Pomerania Province, Poland

November 9, 2019 Flossie Demartino

Find out what Italian restaurants to try in Slupsk. Słupsk [swupsk] ( listen) (German: Stolp; also known by several alternative names) is a city in the Pomeranian Voivodeship, in northern Poland, with a population of 98,757. It occupies 43.15 square kilometres (16.66 sq mi). Before 1 January 1999, Słupsk was the capital of the separate Słupsk Voivodeship. Located near the Baltic Sea on the Słupia River, it is the administrative seat of Słupsk County. According to the Central Statistical Office, Słupsk is one of the most densely populated cities in the country. The neighbouring administrative districts (gminas) are Kobylnica and Gmina Słupsk.
Things to do in Slupsk

9. Marco Polo Pizzeria

ul. Jozefa Bema 6, Slupsk 76-200 Poland Italian, Pizza +48 59 841 38 78

8. Jalapeno's Pizza

Westerplatte 7, Slupsk Poland Italian [email protected] +48 724 494 362
Food
Overall Ratings

2 based on 12 reviews

Jalapeno's Pizza

Reviewed By robertkx

Pierwszy i ostatni raz! To była najgorsza pizza jaką zamówiliśmy w Słupsku. Ciasto jak chlebowy zakalec, grube, dodatki mało i najgorszej jakości. W pizzy Rzeźnickiej rzekomo był kebab, znaleźliśmy śladowe ilości kebabu z kurczaka. Cena w stosunku do tej mizerii z księżyca wzięta. Reasumując okropna, nie nadająca się do spożycia, nikomu nie polecamy!

7. Ferro Di Cavallo Pizzeria

Starzynskiego 6-7, Slupsk 76-212 Poland Italian Takeout +48 59 842 69 30 http://www.ferrodicavallo.eu/
Food
Service
Value
Overall Ratings

2 based on 56 reviews

Ferro Di Cavallo Pizzeria

Reviewed By Jr P

I've always enjoyed the food, and I've always been disappointed by the wait time. Don't come here if trying to get a quick bite to eat. Do come if you have plenty of time, patience, and you aren't already hangry.

6. Black Jack Pizzeria

ul. Artura Grottgera 22, Slupsk 76-200 Poland Italian, Pizza +48 59 845 63 10

Reviewed By 664agnieszkak

Lokal ok. rok temu przeszedł rewolucję pani M.Gessler i nazywa się Ciao Ciao,a w związku z tym że niedawno była powtórka programu, przypomniało nam się, że taka restauracja jest niedaleko. Poszliśmy całą rodziną - już na wejście włos się na głowie zjeżył jak zobaczyliśmy jaki brud panuje w restauracji, brudne zalepione starym jedzeniem obrusy dostrzegliśmy już jak usiedliśmy. Jeśli chodzi o jedzenie: zupa krem z pomidorów tak zimna, że nawet mozzarella w niej ani trochę nie zmiękła, cebulowa to były pomyje (ale za to ciepła). Drugie dania chciałabym zapomnieć, wszystko ociekało tłuszczem i po wyjściu jeszcze przez długi czas kotłowało mi się w żołądku. NIE POLECAM.

5. El Diablo

ul. Prof. Eugeniusza Romera 2c, Slupsk 76-200 Poland Italian, Polish, European, Turkish [email protected] +48 789 340 007 https://www.facebook.com/izmirpizzakebab/
El Diablo

Reviewed By wojciechz673

Pizza nie była zła jak na tak obskurny lokal. Klejące stoły, smród i rozsypana sól na stołach przyklejona tak ze nie dało się jej usunąć. Na zewnątrz 30 stopni, a lodówki z napojami wyłączone. Lokal pusty, jednak na pizze trzeba poczekac dosyc dlugo. Cos czuje, ze ten lokal nie zabawi za długo. Ja tu juz na pewno nie wroce.

4. Merano Pizzeria

Ul. Wincentego Rzymowskiego 2a/3, Slupsk 76-200 Poland Italian, Pizza Breakfast, Lunch, Dinner +48 59 845 53 53

Reviewed By agajagoda123

Kolejne miejce w Słupsku, które zawsze odwiedzamy z rodzinką kiedy jesteśmy w mieście. Dla fanów grubego, tłustego placka posmarowanego ketchupem Merano nie jest odpowiednim miejscem. Pizza pyszna, na cienkim cieście z odpowiednią ilością składników, bardzo dobry sos czosnkowy i przystępne ceny. Kebab trochę zawodzi śladową ilością mięsa, ale w smaku świetny.Polecam

What to do and see in Slupsk, Poland: The Best Places and Tips

3. Presto Pizzeria

ul. Prof. Tadeusza Kotarbinskiego 8a, Slupsk 76-200 Poland Italian, Pizza Lunch, Dinner +48 59 845 68 00 http://www.skubacz.pl/restauracja/presto-pizza-3
Food
Service
Value
Overall Ratings

4 based on 8 reviews

Reviewed By zbyszek191

Odwiedziliśmy ten lokal dosyć przypadkowo. W wyniku braku miejsca w bardziej znanej słupskiej pizzerii trafiliśmy do Presto w sobotnie popołudnie. I miłe zaskoczenie. Lokal typowo osiedlowy, nieduży ale dosyć gustownie urządzony jak na taką okolicę. Menu dosyć ciekawe, ceny bardzo dobre, konkurencyjne w stosunku do innych lokali. Zamówiliśmy z żoną pizze 40 cm i muszę przyznać, że po mimo głodu nie mogliśmy jej zmieścić:). Ciasto bardzo dobre, dodatki bardzo smaczne i świeże, czas oczekiwania ok. Jedyny minusem to niestety pozostający na ubraniach zapach pizzerii i mina pani obsługującej:). Jednak cała wizyta na duży plus:)!

Top 10 restaurants in Slupsk, Poland

2. Casa Italia

Plac Stary Rynek, Slupsk 76-200 Poland Italian, European Dinner Reservations, Table Service +48 539 990 116 https://www.facebook.com/casaitaliaslupsk/
Food
Service
Value
Overall Ratings

3 based on 59 reviews

Casa Italia

Reviewed By ruggedmtn

Had a wonderful dinner for my friends Name Day. It was a delicious meal, the service was excellent and the dancing upstairs on the second floor was ideal. Highly recommend this place to locals and foreign travelers.

Where to eat Polish food in Slupsk: The Best Restaurants and Bars

1. Pinokio Pizzeria

ul. Towarowa 2, Slupsk 76-200 Poland Italian, Pizza Lunch, Dinner Delivery, Takeout, Reservations, Table Service +48 59 841 19 98 http://www.pizzeriapinokio.pl
Food
Service
Value
Atmosphere
Overall Ratings

4 based on 85 reviews

Pinokio Pizzeria

Reviewed By Mar_Klimek

This is the place with the history. For years serve best pizza in the town. Truly recommended!But also other possition from the menu deserve for recommendation. Really good italian cousine, always fresh and serve in a proper way. Try "żurek" soup and pastas.

Pomerania Province, Poland Food Guide: 10 European food Must-Eat Restaurants & Street Food Stalls in Slupsk

ThingsTodoPost © 2018 All rights reserved.