Best Czech food near Most, Bohemia, Czech Republic

May 27, 2020 Major Galusha

Discover Restaurants offering the best Czech food in Most, Bohemia, Czech Republic including Restaurace Sirak, Mostecky kahan, Restaurace Ponorka, pivince U Krokodyla
Things to do in Most

1. Restaurace Sirak

Siroky vrch 364 Hotel Sirak, Most 434 01 Czech Republic European, Czech [email protected] +420 725 821 313 http://www.hotel-sirak.cz

Reviewed By Jiří M

Vybrali jsme si Hotel Širák resp. jeho restauraci a zázemí pro uspořádání firemní akce a dobře jsme udělali. Před zahájením bylo vše připravené podle předchozí dohody, usměvavý a vstřícný personál se opakovaně zajímal, zda není potřeba něco přinést, odnést či doplnit, v průběhu jednání jsme nebyli nijak rušeni, jídlo i občerstvení dorazilo vždy v čas a na místo, kde bylo očekáváno. Poklona i poděkování všem, kdo se na bezproblémové akci podílel. rádi se budeme vracet.

Top 3 International food in Most, Bohemia, Czech Republic

2. Mostecky kahan

Obrancu miru 2629, Most 434 01 Czech Republic European, Czech +420 777 202 280 http://www.mosteckykahan.cz

Reviewed By Šárka Č

V centru města, v postarší socialistické budově, která nutně potřebuje rekonstrukci. Samotný pivovar má příjemné pivovarské prostředí, velkou venkovní terasu a slušnou nabídku svých speciálů. K tomu speciality k pivu i minutky. Dobře se sem zajde na pivo. Cenově příjemné.

Bohemia, Czech Republic Food Guide: 6 European food Must-Eat Restaurants & Street Food Stalls in Most

3. Restaurace Ponorka

Lipova 819/16, Most 434 01 Czech Republic International, European, Czech http://www.4esa.cz/cs/ponorka

Reviewed By Christoph I

Ponorka was featured in Czech's version of "Hell's kitchen" with Zdeněk Pohlreich (and awarded with a star). And they deserve it!Great food, good service (well above average for Czech standarts) and a nice menu.The interior of the restaurant is nice as well. Suitable for groups as well as families or couples.We had the beef bouillon and carlic soup (great!) for starters. Followed by one of the best beef tartars I've had in the past months (really top notch!), a salad and the children's chicken dish. All were very good. The only downside was the salad, which was 'drowning' in the dressing.Good Chardonnay and Zlatopramen non-alcoholic beer.The total bill was around 650,- for 2 soups, 3 meals, a few drinks and tips for the good service, a fair price.

Where to Eat in Most: The Best Restaurants and Bars

4. pivince U Krokodyla

A. Dvoraka 1330, Most 434 01 Czech Republic European, Czech http://www.krokodylmost.cz

10 Things to Do in Most That You Shouldn't Miss

ThingsTodoPost © 2018 All rights reserved.